REVIV
Запазете час

    Какво е NAD+?

    Какво е NAD+?

    Никотинамид аденин динуклеотид (NAD) е коензим, централен за метаболизма.

    Открит във всички живи клетки, NAD се нарича динуклеотид, защото се състои от два нуклеотида, свързани чрез техните фосфатни групи. Единият нуклеотид съдържа аденинова нуклеобаза, а другият никотинамид.

    NAD съществува в две форми: окислена и редуцирана форма, съкратено като NAD+ и NADH

    (H за водород), съответно.

    В метаболизма NAD участва в редокс реакции, пренасяйки електрони от една реакция в друга. Следователно кофакторът се намира в две форми в клетките: NAD+ е окислител, който приема електрони от други молекули и се редуцира; с H+ тази реакция образува NADH, който може да се използва като редуциращ агент за отдаване на електрони.

    Тези реакции на пренос на електрони са основната функция на NAD. Използва се и в други клетъчни процеси, най-вече като субстрат на ензими при добавяне или премахване на химически групи към или от, съответно, протеини, в посттранслационни модификации. Поради важността на тези функции, ензимите, участващи в метаболизма на NAD, са мишени за откриване на лекарства.

    Как се усвоява NAD+ в ораганизма?

    В организмите NAD може да се синтезира от прости градивни елементи (de novo) от триптофан или аспарагинова киселина, всяка от които представлява аминокиселина. Алтернативно, по-сложни компоненти на коензимите се поемат от хранителни съединения като ниацин. Подобни съединения се произвеждат чрез реакции, които разграждат структурата на NAD, осигурявайки спасителен път, който ги рециклира обратно в съответната им активна форма.

    Част от NAD се превръща в коензима никотинамид аденин динуклеотид фосфат (NADP); неговата химия до голяма степен е паралелна с тази на NAD, въпреки че ролята му е предимно като кофактор в анаболния метаболизъм.

    Добавяне на химическия вид NAD+

    Надписният знак за добавяне на химическия вид NAD+ отразява официалния заряд на един от неговите азотни атоми. Този вид всъщност е еднократно зареден анион – носещ (отрицателен) йонен заряд от 1 – при условия на физиологично pH.

    Никотинамид аденин динуклеотидът се състои от два нуклеозида, свързани с пирофосфат. Всеки от нуклеозидите съдържа рибозен пръстен. Единият с аденин, прикрепен към първия въглероден атом (позиция 1′) (аденозин дифосфат рибоза), а другият с никотинамид в тази позиция.


    Всички продукти представени на сайта са хранителни добавки и не предотвратяват заболявания. Представените продукти не могат да се използват като заместител на балансираната диета и здравословния начин на живот. Материалите на сайта са създадени с информативна цел и не представляват медицински съвети или медицински консултации. Винаги се консултирайте с лекар, преди започването на която и да било от процедурите. Всички терапии са специално разработени от REVIV. Графичните знаци и визиите са създадени с маркетинг цели и не показват реалния вид на продуктите.

    Powered by Webstation™